Ldzań – Łask MOSiR 2017-07-20T22:00:37+00:00

LDZAŃ – ŁASK MOSiR (zalew)


Rzeka: Grabia
Start: Ldzań
Via: Barycz
Koniec: Łask MOSiR (zalew)
Długość: 11 km
Czas spływu: 3-4 h
Stałe przenoski: 3
Rodzaj trasy: łatwa

OPIS SZCZEGÓŁOWY TRASY:

Zapraszamy na spływ kajakowy rzeką Grabią od miejscowości Ldzań do Łasku. Zaczynamy w starej osadzie młyńskiej Talar. To odcinek idealny na spływy rodzinne. Spokojna rzeczka, zachwycająca pięknymi widokami. Za Baryczą dopływamy do „Piaskowej Góry”. Piaszczysta, szeroka plaża po lewej stronie zachęca do odpoczynku i podziwiania pejzażu doliny Grabi. Grzechem byłoby nie skorzystać. Dalej przepływamy pod mostem drogi ekspresowej „S8″. Płynąc dalej docieramy do nieczynnego młyna w Baryczy oraz zalewu. Młyn znajduje się w lewej odnodze. My płyniemy prawą, przez zalew. Tamę najwygodniej obejść po stronie lewej, dobijając do brzegu około 50 metrów przed zaporą. Kolejne spiętrzenie wody w Kolumnie. Można spłynąć lub obejść prawą stroną. Uwaga na kamienie. Następny most. Tym razem na trasie Łask – Łódź.  Docieramy do gospodarstwa rybnego. Zmuszeni jesteśmy przenieść kajaki lewą stroną ok. 200 metrów. Wracając na wodę uważać należy na kamienisty próg wodny. Kontynuujemy naszą wyprawę do mostu kolejowego. Trzymamy się lewej strony. Przed mostem wpływamy w dopływ zalewu w Łasku. Tutaj kończymy dzień pełny wrażeń.

DLA KOGO TRASA?

Idealna trasa dla rodzin z dziećmi. Odcinek krótki, łatwy w płynięciu. Dostępność plaż sprzyja postojom i wodnym kąpielom.

MIEJSCOWOŚCI POŁOŻONE WZDŁUŻ TRASY:

Ldzań
Barycz
Łask

GALERIA ZDJĘĆ

Łask:

  • kościół kolegiacki Nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła zbudowany w stylu późnogotyckim 1517-1523, przebudowany w stylu barokowym po 1749. Znajdują się w nim m.in. barokowe kaplice z XVII i XVIII w., alabastrowa płaskorzeźba Matki Bożej Łaskiej z końca XV w. autorstwa Andrei della Robbia, dar papieża Leona X dla Jana Łaskiego.
  • drewniany kościół św. Ducha, wzniesiony w stylu barokowym w 1666 r.
  • park miejski z połowy XVIII w.
  • murowane domy z XIX w.

Inne ciekawe miejsca:

  • Dwa młyny wodne w Talarze wybudowane w XIX w. Prawobrzeżny został odbudowany po pożarze. Pracował do roku 1965 roku. Mielił 4 tony zboża na godzinę. Lewobrzeżny młyn jest w pełni wyposażony. Posiada turbinę elektryczną.
  • Śluza na rzece Grabi (Ldzań) wpisana do rejestru zabytków.
  • Osada młyńska Talar do 2008 roku wchodziła w skład miejscowości Ldzań.
  • Nieczynny młyn wodny w Baryczy z lat 20 XX wieku wraz ze zbiornikiem retencyjnym.