////Łask – Lichawa – Grabno
Łask – Lichawa – Grabno 2017-07-20T22:00:37+00:00

ŁASK (MOSiR) – LICHAWA – GRABNO


DZIEŃ I
Rzeka: Grabia
Start: Łask MOSiR
Via:
Koniec: Lichawa
Długość: 19 km
Czas spływu: 4-5 h
Stałe przenoski: 3
Rodzaj trasy: łatwa

DZIEŃ II
Rzeka: Grabia
Start: Lichawa
Via:
Koniec: Grabno
Długość: 12 km
Czas spływu: 3 h
Stałe przenoski: 2
Rodzaj trasy: łatwa

OPIS SZCZEGÓŁOWY TRASY:

Zapraszamy na weekendowy spływ rzeką Grabią na trasie z Łasku do Grabna. Jest to spływ z noclegiem „pod chmurką”, na dzikiej plaży w okolicach wsi Lichawa.

PIERWSZY DZIEŃ:
Zaczynamy na zalewie w Łasku. Wypływamy przed mostem kolejowym i podążamy z nurtem. Przepływamy pod mostem drogowym Zduńska wola – Łask. Początkowo trasa prowadzi przez łąki i pola. Napotykamy pierwszą przeszkodę – kładkę nad wodą. Proponujemy przenieść kajaki lewą stroną. Wkrótce kolejny mostek i następna „przenoska” po lewej stronie. Po minięciu mostu w Zielęcicach wpływamy w prawą odnogę rzeki. Nie spływamy napotkanego jazu tylko przenosimy kajaki. Oby dwa brzegi dobrze dostępne. Fragment Zielęcice – Marzenin bardzo atrakcyjny. Po minięciu mostu drogi ekspresowej S8 napotykamy młyn w Marzeninie. Do obejścia po stronie prawej. Na wysokości Kustrzyc mijamy linie kolejową Tarnowskie Góry – Inowrocław. W Lichawie nasza rzeczka dzieli się na dwa koryta. Wpływamy w lewe. Bobry dają o sobie znać. Powalone drzewa, szybki nurt i kręte koryto nie raz zmuszą nas do opuszczenia kajaka. Za Lichwą natrafimy na plaże po lewej stronie przy lesie. Idealne miejsce na dziki biwak i nocleg. To tutaj kończymy pierwszy dzień spływu.
NOCLEG:

DRUGI DZIEŃ:
Pomimo, że krótszy wcale nie mniej atrakcyjny. Płynąc z nurtem natrafiamy na stary młyn „Krzywda” w Brzeskach. Jest on zasilany strumieniem wody z prawej odnogi. Lewa odnoga go okrąża. Zaporę młyńską obchodzimy lewą stroną, dobijając do brzegu przed mostem drogowym. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie wyjątkowo uroczego miejsca i możemy płynąć dalej. W miejscowości Kozuby kolejny młyn. Koryto znowu dzieli się na dwie odnogi. Ta na wprost napędza turbinę elektryczną. Prawa odnoga opływa zaporę, jednak na niej znajduje się wysoki i niebezpieczny jaz, który bezwzględnie należy obejść brzegiem. W odległości ok. 30 – 50 metrów po prawej stronie znajduje się polna. To odpowiednie miejsce na krótki postój. Po ponownym zwodowaniu kajaków docieramy do kolejnego rozwidlenia rzeki. Trzymamy się lewej odnogi. Dopływamy do mostu drogowego w Grabnie. Dobijamy do lewego brzegu, za mostem przy wodowskazie. Niestety to już koniec naszej trasy

DLA KOGO TRASA?

Dla osób ceniących bezpośredni kontakt z przyrodą. Planowany nocleg na dziko. Rozbijamy namioty i organizujemy obozowisko na plaży w miejscowości Lichawa. Wieczór spędzony w cieple ogniska oraz zapach pieczonej kiełbaski na długo zapadną w pamięć. Jeżeli szukasz wygodnego i komfortowego pokoju hotelowego to niestety nie ten spływ.

MIEJSCOWOŚCI POŁOŻONE WZDŁUŻ TRASY:

Łask
Zielęcice:
Bilew
Marzenin
Lichawa
Grabia
Brzeski
Sędziejowice
Nowe Kozuby
Grabica
Zamość
Grabno

GALERIA ZDJĘĆ

Łask:

  • kościół kolegiacki Nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła zbudowany w stylu późnogotyckim 1517-1523, przebudowany w stylu barokowym po 1749. Znajdują się w nim m.in. barokowe kaplice z XVII i XVIII w., alabastrowa płaskorzeźba Matki Bożej Łaskiej z końca XV w. autorstwa Andrei della Robbia, dar papieża Leona X dla Jana Łaskiego.
  • drewniany kościół św. Ducha, wzniesiony w stylu barokowym w 1666 r.
  • park miejski z połowy XVIII w.
  • murowane domy z XIX w.

Zielęcice:

  • murowany młyn z drewnianym szczytem, wybudowany w 1947 r. Młyn ten jest jedną z atrakcji znakowanego na żółto Szlaku Młynów nad Grabią.
  • W dniu 15 sierpnia 1863 r. pod Zielęcicami doszło do walk pomiędzy oddziałami powstańczymi generała Edmunda Taczanowskiego a 70 Kozakami i 2 rotami piechoty rosyjskiej pod dowództwem majora Stefanowa podążającymi od strony Szadku. W wyniku walk zginęło 3 powstańców i 2 żołnierzy rosyjskich. Po stronie rosyjskiej było 5 rannych.

Marzenin:

  • Kościół murowany Wniebowzięcia NMP wzniesiony w 1372 r. z fundacji arcybiskupa Jarosława Skotnickiego lub archidiakona gnieźnieńskiego Bronisława.
  • Pomnik Tadeusza Kościuszki przy kościele parafialnym.
  • na lewym brzegu Grabi, w Woli Marzeńskiej, zachował się młyn wodny z końca XIX w., a w nim turbina wodna sprzed I wojny światowej. Obok młyna resztki dawnego folwarku: park dworski z altaną w kształcie koła oraz budynek kuźni. Przebiega tędy znakowany na żółto szlak pieszy „Młynów nad Grabią”.

Brzeski:

  • Najstarszy młyn wodny nad Grabia, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Wybudowany w 1867 roku. W 1918 roku wyposażony w turbinę elektryczną. Nieczynny od lat 70 XX wieku.

Sędziejowice:

  • Pierwszy kościół datuje się na XV wiek. Prawdopodobnie był drewniany. Mógł paść łupem najazdów tatarskich z XIV w. lub spłonąć. Świątynia w Sędziejowicach znacznie podupadała w rękach kalwinów w latach 1594-1622. Nie oszczędziły jej też najazdy szwedzkie w XVII w. Kościół jest gotycki.
    Dwór Generała Łuzanowa w Sędziejowicach.

Nowe Kozuby:

  • Młyn wodny w Nowych Kozubach powstał w 1920 r. Na początku młyn ten napędzany był, tak jak poprzedni – kołem wodnym. Wyposażony był w dwie pary kamieni młyńskich tzw. „francuskich” oraz perlak, jagielnik i żubrownik. Dziennie mógł przerobić ok. 1 tony zboża. W latach 30 rozpoczęto jego modernizację – zamontowano wówczas nowocześniejszy napęd czyli turbinę oraz zastąpiono jedną parę kamieni młyńskich metalowymi walcami. W latach 1949 – 1956 stał zamknięty. W 1966 r. młyn przeszedł gruntowny remont i pracuje do dziś, wyposażony w turbinę elektryczną.

Zamość:

  • niemiecki cmentarz wojenny z 1914 r. Zostali tutaj pochowani żołnierze, którzy ponieśli śmierć w bitwie w dniach 22–30 listopada 1914 roku rozegranej w okolicach Zamościa.

Grabno:

  • Kościół drewniany Św. Wacława i Mikołaja wybudowany w latach 1947 – 1949 z rozebranych poniemieckich baraków z pobliskiego poligonu.
    Na cmentarzu mogiła polskich żołnierzy, którzy polegli w bitwie o Józefów i Rogóźno w dniach 4 i 5 września 1945 roku. Byli to żołnierze z 72 Pułku Piechoty z Radomia.

CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE:

  • Nazwa miasta Łask pochodzi od słowa „łaz” czyli miejsca lub uprawnego gruntu powstałego w wyniku wykarczowania i wypalania lasu w pierwotnej gospodarce wypaleniskowo-żarowej. „Łaz-sko” oznacza siedlisko lub osiedle leżące na „łazach”.
  • W 1992 r. w kościele w Marzeninie odnaleziono malowidła datowane na połowę XV w. Częściowo przemalowane ok. 1520 r., przedstawiające sceny z życia św. Anny, NMP i Chrystusa. Rzadkość na terenie centralnej Polski.