///Brzeski – Górki Grabińskie
Brzeski – Górki Grabińskie 2017-07-20T22:00:36+00:00

BRZESKI – GÓRKI GRABIŃSKIE


Rzeka: Grabia i Widawka
Start: Brzeski
Via: Nowe Kozuby, Grabno
Koniec: Górki Grabińskie
Długość: 15 km
Czas spływu: 3-4 h
Stałe przenoski: 3
Rodzaj trasy: łatwa

OPIS SZCZEGÓŁOWY TRASY:

edna z najkrótszych tras w naszej ofercie, ale również jedna z najbardziej malowniczych i pięknych. Dedykowana osobom, które pragną zaznać przygody kajakowej a nie chcą spędzić w kajaku wielu godzin. Spływ zaczynamy w miejscowości Brzeski. Wodujemy kajaki przy starym młynie „Krzywda”. Grabia rozpościera przed nami całą swoja urodę. Zachwyceni jej pięknem docieramy do kolejnego młyna w miejscowości Nowe Kozuby. Jest to stary młyn wodny, aktualnie wyposażony w turbinę elektryczną. Główny nurt wody skierowany jest na wprost. My musimy obejść spiętrzenie wody w prawej odnodze. Korzystając z okazji pokonywania przeszkody możemy spędzić chwile na polanie obok. To dobra okazja na posiłek i regenerację sił. Po odpoczynku czeka nas odcinek rzeki silnie meandrującej i wijącej się przez las. Przed miejscowością Grabno rzeka znowu się rozwidla. Trzymamy się lewej odnogi. Przepływamy przez Park Krajobrazowy Międzyrzecza Waty i Widawki. Za niecałe 1,5 km wpłyniemy na wody Widawki. Z nurtem rzeki dopływamy spokojnie do Górek Grabińskich, gdzie koryto dzieli się na dwie odnogi. Tama spiętrzająca wodę zbudowana jest w lewym korycie. Nie jest ona spławna. My skręcamy w prawo. Dopływamy od elektrowni wodnej, która tarasuje nam drogę. Najwygodniej dobić do lewego brzegu, czyli wyspy. W tym miejscu kończymy naszą trasę.

DLA KOGO TRASA?

Trasa polecana na spływ jednodniowy. Bez szczególnych utrudnień. Prowadzi przez bardzo malownicze fragmenty rzeki Grabi oraz Widawki. Przepływamy Park Krajobrazowy Międzyrzecza Waty i Widawki. Każdy na tym odcinku znajdzie coś dla siebie. Przepływamy przez las i mokradła. Dwa zabytkowe młyny oraz elektrownia wodna do pokonania przysporzą dodatkowych atrakcji.

MIEJSCOWOŚCI POŁOŻONE WZDŁUŻ TRASY:

Brzeski
Sędziejowice
Nowe Kozuby
Grabica
Zamość
Grabno
Rogóźno
Górki Grabińskie

GALERIA ZDJĘĆ

Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki

 • Utworzony w 1989 roku w celu ochrony doliny Warty oraz Widawki. Zajmuje obszar 25330 hektarów. Na jego terenie znajduję się bogata fauna i flora chroniona w rezerwacie przyrody „Wrzosowisko”, niedaleko węzła hydrologicznego, który tworzą zbiegające się rzeki: Widawka, Grabia, Nieciecz. Obszar parku wyróżnia się malowniczymi przełomami Warty, między Beleniem i Strońskiem. Wysokość wzgórz sięga 45 metrów a na powierzchni ukazują się skały wapienne. Ze stoków można obserwować piękną panoramę rzeki warty, liczne jej zakola, podmokłe doliny wraz z torfowiskami i roślinami bagiennymi. Jest to jeden z bardziej atrakcyjnych parków krajobrazowych województwa łódzkiego.

Łask:

 • kościół kolegiacki Nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła zbudowany w stylu późnogotyckim 1517-1523, przebudowany w stylu barokowym po 1749.

  Znajdują się w nim m.in. barokowe kaplice z XVII i XVIII w., alabastrowa płaskorzeźba Matki Bożej Łaskiej z końca XV w. autorstwa Andrei della Robbia, dar papieża Leona X dla Jana

  Łaskiego.

 • drewniany kościół św. Ducha, wzniesiony w stylu barokowym w 1666 r.
 • park miejski z połowy XVIII w.
 • murowane domy z XIX w.

Zielęcice:

 • murowany młyn z drewnianym szczytem, wybudowany w 1947 r. Młyn ten jest jedną z atrakcji znakowanego na żółto Szlaku Młynów nad Grabią.
 • W dniu 15 sierpnia 1863 r. pod Zielęcicami doszło do walk pomiędzy oddziałami powstańczymi generała Edmunda Taczanowskiego a 70 Kozakami i 2 rotami piechoty rosyjskiej pod dowództwem majora Stefanowa podążającymi od strony Szadku. W wyniku walk zginęło 3 powstańców i 2 żołnierzy rosyjskich. Po stronie rosyjskiej było 5 rannych.

Marzenin:

 • Kościół murowany Wniebowzięcia NMP wzniesiony w 1372 r. z fundacji arcybiskupa Jarosława Skotnickiego lub archidiakona gnieźnieńskiego Bronisława.
 • Pomnik Tadeusza Kościuszki przy kościele parafialnym.
 • na lewym brzegu Grabi, w Woli Marzeńskiej, zachował się młyn wodny z końca XIX w., a w nim turbina wodna sprzed I wojny światowej. Obok młyna resztki dawnego folwarku: park dworski z altaną w kształcie koła oraz budynek kuźni. Przebiega tędy znakowany na żółto szlak pieszy „Młynów nad Grabią”.

Brzeski:

 • Najstarszy młyn wodny nad Grabia, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Wybudowany w 1867 roku. W 1918 roku wyposażony w turbinę elektryczną. Nieczynny od lat 70 XX wieku.

Sędziejowice:

 • Pierwszy kościół datuje się na XV wiek. Prawdopodobnie był drewniany. Mógł paść łupem najazdów tatarskich z XIV w. lub spłonąć. Świątynia w Sędziejowicach znacznie podupadała w
  rękach kalwinów w latach 1594-1622. Nie oszczędziły jej też najazdy szwedzkie w XVII w. Kościół jest gotycki. Dwór Generała Łuzanowa w Sędziejowicach.

Nowe Kozuby:

 • Młyn wodny w Nowych Kozubach powstał w 1920 r. Na początku młyn ten napędzany był, tak jak poprzedni – kołem wodnym. Wyposażony był w dwie pary kamieni młyńskich tzw. „francuskich” oraz perlak, jagielnik i żubrownik. Dziennie mógł przerobić ok. 1 tony zboża. W latach 30 rozpoczęto jego modernizację – zamontowano wówczas nowocześniejszy napęd czyli turbinę oraz zastąpiono jedną parę kamieni młyńskich metalowymi walcami. W latach 1949 – 1956 stał zamknięty. W 1966 r. młyn przeszedł gruntowny remont i pracuje do dziś, wyposażony w turbinę elektryczną.

Zamość:

 • niemiecki cmentarz wojenny z 1914 r. Zostali tutaj pochowani żołnierze, którzy ponieśli śmierć w bitwie w dniach 22–30 listopada 1914 roku rozegranej w okolicach Zamościa.

Grabno:

 • Kościół drewniany Św. Wacława i Mikołaja wybudowany w latach 1947 – 1949 z rozebranych poniemieckich baraków z pobliskiego poligonu. Na cmentarzu mogiła polskich żołnierzy, którzy polegli w bitwie o Józefów i Rogóźno w dniach 4 i 5 września 1945 roku. Byli to żołnierze z 72 Pułku Piechoty z Radomia.

Chociw:

 • Stacja kolejowa wraz z wieżą ciśnień wybudowana w XIX wieku przez Francuzów.
 • Stary młyn zbożowy.

Rogóźno:

 • Betonowe schrony z II Wojny Światowej dla stanowiska ckm oraz 3 żołnierzy.

Górki Grabińskie:

 • Elektrownia wodna oraz tama spiętrzająca wodę.

Widawa:

 • kościół Podwyższenia Krzyża Św. fundacji Wojciecha Wężyka Widawskiego i jego żony Anny, wybudowany w latach 1678 – 1709.
 • klasztor Bernardynów z XVII wieku.