ORCZUCHY – DZIAŁOSZYN
Rzeka: Warta
Start: Orczuchy
Via: Kule, Wąsosz
Koniec: Działoszyn
Długość: 24 km
Czas spływu: 4-5 h
Stałe przenoski: 3
Rodzaj trasy: łatwa
OPIS SZCZEGÓŁOWY TRASY:
Proponujemy spływ kajakowy z Orczuch do Działoszyna. Wodujemy sprzęt przy drewnianym moście w Orczuchach. Płyniemy z nurtem Warty w kierunku ujścia Liswarty. Po połączeniu tworzą naprawdę okazałą rzekę z wyjątkowymi walorami krajobrazowymi. Piękny fragment spływu do Wąsosza. Na początku miejscowości dogodne miejsce na odpoczynek. W Niwiskach Dolnych koryto Warty rozgałęzia się. Należy wybrać prawą odnogę. W Lelitach, 2 km dalej, rzeka rozgałęzia się. Prawa odnoga odchodzi pod kątem prosty w prawo. Na początku tej odnogi bystrze z dużym spadkiem. Dalej kładka nad wodą. Na wprost, drugą odnogą dopływa się do bystrza przy budynku starego młyna. W obu przypadkach należy zachować ostrożność. My zalecany spłynięcie prawą odnogą. Następnie mijamy linie kolejową Zduńska Wola – Herby. W Zalesiakch kolejny kamienisty próg wodny. Dopływając do Działoszyna trzymamy się prawej strony. Spływ kończymy przy stanicy kajakowej.
DLA KOGO TRASA?
Trasa spływu łatwa. Napotkane progi wodne dla bezpieczeństwa należy obejść brzegiem. Mimo tych uciążliwości spływ atrakcyjny. Przepływamy przez bardzo malownicze i piękne fragmenty rzeki. Spływ polecany dla wszystkich, bez wyjątku.
MIEJSCOWOŚCI POŁOŻONE WZDŁUŻ TRASY:
Orczuchy
Kule
Wąsosz
Niwiska Dolne
Lelity
Zalesiaki
Działoszyn
GALERIA ZDJĘĆ
Załęczański park krajobrazowy:
- utworzony 5 stycznia 1978 roku, położony na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej, w województwach łódzkim, opolskim i śląskim. Celem jego powołania jest ochrona jurajskiego krajobrazu Wyżyny Wieluńskiej. Park obejmuje tereny leżące w zakolu rzeki Warty, tzw. Łuk Załęczański, oraz przełomy Warty przez Wyżynę Wieluńską – Działoszyński i Krzeczowski.
Wąsosz:
- Kościół pw. św. Andrzeja w Wąsoszu Górnym został wzniesiony w I połowie XIX wieku. Pierwsza świątynia była z pewnością drewniana. Przebudowano ją w 1732 r., ale swój obecny kształt zawdzięcza odbudowie po pożarze w 1848 r. oraz przebudowie przeprowadzonej w 1937 r.
Działoszyn:
- kościół parafialny pod wezwaniem św. Marii i Magdaleny, zbudowany w 1787 roku w stylu barokowym.
- renesansowy pałac wzniesiony ok. 1600 r. za sprawą Andrzeja z Kurozwęk Męcińskiego. Początkowo obronny dwór w II połowie XVIII w. został przebudowany na rezydencję pałacową przez starostę Stanisława Męcińskiego. W tak rozbudowanej rezydencji gościł on króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, swego dawnego kolegę szkolnego a na jego cześć niektóre komnaty zwane zostały później królewskimi. Wspaniały wygląd zyskało również otoczenie pałacu, powstał ogród w stylu francuskim ze szpalerami, roślinami egzotycznymi i sztucznymi grotami muszlowymi. Istniała tu również winnica, pomarańczarnia oraz kanały wodne i stawy z wysepkami, a Męciński w pałacu utrzymywał własny teatr i kapelę.
- elektrownia wodna wybudowana została w 1912 r. Wytwarzała prąd zmienny dwufazowy o mocy 20 kW i napięciu 120 V.