PRZYWÓZ – OSJAKÓW – BURZENIN
DZIEŃ I
Rzeka: Warta
Start: Przywóz
Koniec: Osjaków
Długość: 22 km
Czas spływu: 4-5 h
Stałe przenoski: 1
Rodzaj trasy: łatwa
DZIEŃ II
Rzeka: Warta
Start: Osjaków
Koniec: Burzenin
Długość: 25 km
Czas spływu: 5 h
Stałe przenoski: 1
Rodzaj trasy: łatwa
OPIS OGÓLNY TRASY:
Zapraszamy na weekendowy spływ kajakowy rzeką Wartą. Spływ zaplanowaliśmy na dwa dni z noclegiem w okolicach Osjakowa. Możemy skorzystać z oferty hoteli, zajazdów lub gospodarstw agroturystycznych oraz pól namiotowych. Trasa spływu prowadzi przez Załęczański Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki.
OPIS SZCZEGÓŁOWY TRASY:
PIERWSZY DZIEŃ:
Wodujemy kajaki przy moście w Przywozie. Dla zapominalskich możliwość zakupów w pobliskim sklepie. Na odcinku do Krzeczowa piękny fragment, gdzie rzeka płynie wzdłuż skarpy porośniętej lasem, następnie dwa razy zmienia kierunek o 180°, tworząc „ósemkę”. Przepływamy pod mostem drogowym i docieramy do progu wodnego w Kamionie. Zbudowany jest z metalowych podkładów kolejowych, po bokach wzmocniony kamieniami. Obchodzimy go prawą stroną ok. 150 metrów. Za progiem wodnym uwaga na długie i kamieniste bystrze. W Krzeczowie most (trasa nr 486 Wieluń – Działoszyn). Dogodne wyjście na prawy brzeg, zachęcające do odpoczynku i chwili relaksu. Za mostem kolejne bystrze. Jeszcze dłuższe niż poprzednie, o charakterze „zwałkowym”. Sprawi frajdę osobom szukającym dodatkowych wrażeń. W Łykowie, przy silosach młyńskich, rozmyty próg wodny. Przepływając należy zachować ostrożność. Za prawym zakolem kręcono sceny filmu „Nad Niemnem”. Po prawej stronie rzeki, w Kochlewie „Źródło Świętego Floriana” – wywierzysko krasowe o bardzo dużej wydajności. Wyjątkowe w skali kraju. Dalej w Kajdasie zniszczony próg wodny z metalowych pali. Spływać ostrożnie. Na lewym brzegu piaszczysta plaża (pozostałość po wyspie rzecznej) oraz niewidoczny z rzeki zabytkowy, drewniany młyn. Możliwe zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielami. Wpływając do Osjakowa przecinamy most drogi krajowej nr 8 (Warszawa – Wrocław). Za nim pale w nurcie z małym bystrzem. Lądujemy na plaży, po prawej stronie. Dogodne miejsce na biwak i nocleg.
NOCLEG:
Wzdłuż całej trasy spływu funkcjonuje duża ilość ośrodków wypoczynkowych. Dzięki temu możemy wybrać dogodne miejsce oraz rodzaj noclegu. Polecany domki letniskowe, pokoje gościnne lub pole namiotowe.
DRUGI DZIEŃ:
Startujemy w Osjakowie niedaleko stadionu. Wodujemy kajaki poniżej zniszczonego progu wodnego. Dogodne zejście do wody. Płynąc w dół rzeki mijamy kładkę dla pieszych. W miejscowości Strobin przekraczamy granicę Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Po prawej stronie, przed rozwidleniem koryta Warty (wyspa), średniowieczny gród obronny „Grodzisko”. Doskonały punkt widokowy na dolinę Warty. Dalej rozmyty ale spławny próg wodny. Wyspę opływamy prawą odnogą. Dobijamy do prawego brzegu około 80 metrów przed zniszczonym progiem elektrowni wodnej w Konopnicy. Niebezpieczne miejsce. Silny prąd wsteczny za progiem. Zalecane obejście prawym brzegiem. Ponowne wodowanie kajaków poniżej tamy przy moście drogowym (Konopnica – Szynkielów). Następnie malowniczy fragment rzeki wśród gęstego lasu. Warto zrobić kilka zdjęć. W Rychłocicach niewielkie bystrze na łuku przed mostem Wieluń – Łask. Spokojniejsza woda przy lewym brzegu. Drewniane pale oraz niewielkie bystrze w Jarocicach. Wysokie wapienne brzegi w Majaczewicach. Na wysokości Wielkiej Wsi B – prawobrzeżny rezerwat przyrody „Winnica”. Przepływamy pod mostem z Burzenina do Widawy. Za nim pale w wodzie. Pozostałość po starej przeprawie. Szeroka piaszczysta plaża na prawym brzegu. Tutaj możemy zakończyć spływ lub spłynąć dalej, ok. 1 km na kolejną plażę.
DLA KOGO TRASA?
Jedna z najczęściej wybieranych tras dla spływów weekendowych. Wyjątkowa atrakcyjność przyrody, dostępność brzegów oraz malowniczość rzeki przyciągają kajakarzy z całej Polski. Spływ polecany dla klientów indywidualnych oraz grup zorganizowanych. Dostępne hotele z restauracjami i zapleczem konferencyjnym. Po aktywnie spędzonym dniu w kajaku zachęcamy do zabawy podczas imprezy integracyjnej.
MIEJSCOWOŚCI POŁOŻONE WZDŁUŻ TRASY:
Przywóz
Kamion
Krzeczów
Drobnice
Zmyślona
Kajdas
Osjaków
Lesisko
Wałków
Strobin
Konopnica
Rychłocice
Mała Wieś
Jarocice
Siemiechów
Majaczewice
Burzenin
GALERIA ZDJĘĆ
Załęczański Park Krajobrazowy:
- utworzony 5 stycznia 1978 roku, położony na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej, w województwach łódzkim, opolskim i śląskim. Celem jego powołania jest ochrona jurajskiego krajobrazu Wyżyny Wieluńskiej. Park obejmuje tereny leżące w zakolu rzeki Warty, tzw. Łuk Załęczański, oraz przełomy Warty przez Wyżynę Wieluńską – Działoszyński i Krzeczowski.
Wielki Łuk Warty:
- 40 km odcinek Warty, prowadzący przez malownicze tereny Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Rzeka płynie naturalną doliną wśród łąk i lasów, bogatych w wiele unikatowych form przyrodniczych.
Przywóz:
- datowane na II-III w. n.e. dwa kurhany książęce datowane na II-III w. n.e.
osada z epoki brązu, ok. 1200-800 r. p.n.e.
Kamion:
- Modrzewiowa kapliczka z XVIII wieku. Wzniesiona ok. 1750 – 1770 roku. Jeden z najcenniejszych zabytków architektury Załęczańskiej Parku Krajobrazowego.
Kajdas:
- Młyn wodny z tartakiem z 1908 roku. Wewnątrz można zobaczyć zabytkowe maszyny z początków XX w. m.in. oryginalny walec firmy Łęgiewski i Hartwig z 1912 r. oraz worki ze zbożem i skrzynie zsypowe. Po lewej stronie budynku znajduje się nieczynna już maszyna tartaczna, a od tyłu możemy się przyjrzeć pozostałościom koła wodnego – pozostało koło zębate i przekładnia. Od 1970 r. wyposażony w napęd elektryczny. Od powodzi w 1997 roku i zerwania tamy młyn nieczynny. Od tego roku rzeka nanosi coraz więcej osadów oddalając młyn od rzeki. Na dzień dzisiejszy budynek oddalony jest od Warty o kilkadziesiąt metrów.
Osjaków:
- Neogotycki kościół św. Jadwigi wybudowany w latach 1912–1914. Na wieży kościoła znajduje się zegar wykonany w 1938 roku przez Józefa Ambroziego z Tuszyna.
- Murowana synagoga z XIX wieku. Podczas II Wojny Światowej hitlerowcy zdewastowali jej wnętrze. Po zakończeniu wojny budynek przebudowano na magazyn.
- W centrum miejscowości pomnik poświęcony ofiarom ludobójstwa niemieckiego.
- Na cmentarzu mogiła powstańców poległych 17 marca 1863 r. w bitwie pod Radoszewicami oraz mogiły ofiar niemieckiego terroru.
Konopnica:
- „Zamczysko” lub inaczej „Grodzisko” – stożkowata góra nad prawym brzegiem Warty, w odległości około 800 metrów na południowy – zachód od Konopnicy. Ma kształt ściętego stożka i jest częściowo zniszczona przez zakole Warty, w stronę której opada stromym urwiskiem, które początkowo miało 13 metrów wysokości. Stożek otoczony jest podwójnym pierścieniem wałów oraz dwiema fosami. Na północ od „Grodziska” znajduje się „Mieścisko” (podgrodzie) do którego prowadziła brukowana droga. Oddzielone od siebie były wąwozem. Gród obronny zamieszkiwany był w XIII wieku oraz pierwszej połowie XIV wieku. Jedna z najciekawszych średniowiecznych budowli obronnych w centralnej Polsce. To doskonałe miejsce na podziwianie pejzażu doliny Warty.
- kościół parafialny pod wezwaniem św. Rocha z 1642 r. wybudowany na miejscu starszej budowli. Fundatorem był starosta spicymierski Hieronim Konopnicki. Od 1673 do 1864 r. należał do zakonu Paulinów, sprowadzonych do Konopnicy z Częstochowy przez arcybiskupa Jana Wężyka.
- Neogotycki pałac wybudowany w połowie XIX w. przez Henryka Marconiego. W pobliżu spichlerz dworski z połowy XIX w.
- Zabytkowy drewniany młyn z początku XX wieku. Do 1976 r. napędzały go wody rzeki Warty. Młyn w Konopnicy istniał już w XV w. – jego istnienie odnotował bowiem Jan Długosz w swoich kronikach. Obecnie młyn jest opuszczony i nie użytkowany.
Rychłocice:
- Drewniany kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z 1770 roku.
- Klasycystyczny dwór murowany z I połowy XIX wieku, otoczony parkiem z cennym drzewostanem.
Spichlerz murowany prawdopodobnie z 1830 r. Cechuje się romantycznym stylem neogotyckim z początku XIX w.
Majaczewice:
- Skały wapieni jurajskich eksploatowane do niedawna w kamieniołomach.
Wielka Wieś B:
- Rezerwat przyrody „Winniczek” – rezerwat stepowy na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki, w pobliżu wsi Wielkiej Wsi B. Rezerwat położony jest na skarpie zbudowanej z marglii górnojurajskich oraz wapieni. Obszar rezerwatu otoczony jest gęstymi zaroślami, otaczającymi wyższe partie wzgórza porośnięte roślinnością stepu kwietnego.
Burzenin:
- murowany kościół pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Stanisława w Burzeninie, ufundowany w 1642 r. przez Stanisława Pstrokońskiego.
- Cmentarz przykościelny otoczony murem o charakterze obronnym z wnękami od wewnątrz i otworami strzelniczymi o wykroju kluczowym.
- Dawna synagoga przy ulicy Kościelnej (obecnie magazyn)
- Cmentarz Żydowski założony w XVII w. na pograniczu Burzenina i wsi Sambórz. Całkowicie zniszczony podczas II Wojny Światowej. Zajmował ok. 2 hektarów.
- Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, odsłonięty 15 VIII 1991 r. Poprzedni pomnik, odsłonięty 19 marca 1928 r., przetrwał okupację niemiecką, a został zniszczony po wojnie.
- Dwór obronny w Burzeninie (przez miejscowych zwany „zamkiem”) z XVI w., wybudowany przez podskarbiego Hieronima Burzenińskiego.