Rogóźno – Jeziorko 2017-07-20T22:00:38+00:00

ROGÓŹNO – JEZIORKO


Rzeka: Widawka
Start: Rogóźno
Via: Rembieszów
Koniec: Jeziorko
Długość: 15 km
Czas spływu: 3-4 h
Stałe przenoski: 2
Rodzaj trasy: średnia, miejscami trudna

OPIS SZCZEGÓŁOWY TRASY:

Startujemy w Rogóźnie. Mijamy most drogowy Widawa – Łask oraz dopływy 2 rzek: Niecieczy i Grabi. W miejscowości Górki Grabińskie musimy przenieść kajaki brzegiem aby ominąć elektrownie wodną. Proponujemy wpłynąć w prawa odnogę gdzie woda jest spokojniejsza. Następnie wysiąść po lewej stronie kanału (na wyspie). To doskonałe miejsce na postój. Możemy rozpalić ognisko i upiec kiełbaski. Chętni mogą zażyć wodnych kąpieli. Dalej płyniemy spokojnie. W miejscowości Rembieszów trzymamy się prawej strony. Przepływamy pod drewnianym mostem. Uwaga na pozostałości po starym moście – niebezpieczne miejsce! To była tylko rozgrzewka. Czas na odcinek specjalny. Szybki nurt, liczne zarośla, wąskie koryto, powalone konary, chaszcze 😉 Uff.. przepłynęliśmy, Wypływamy na szerokie wody. Wita nas wysoki brzeg po lewej stronie, porośnięty lasem sosnowym. Dalej relaks. Kończymy spływ za mostem drogowym w miejscowości Jeziorko, na plaży po lewej stronie.

DLA KOGO TRASA?

Trasa o średnim stopniu trudności. Trudna w prawej odnodze w Rembieszowie ze względu na szybki nurt, powalane konary drzew, stare pozostałości po drewnianych mostach oraz liczne zarośla. Z tego względu polecana osobom z doświadczeniem, lubiącym ostre wiosłowanie.

MIEJSCOWOŚCI POŁOŻONE WZDŁUŻ TRASY:

Rogóźno
Górki Grabieńskie
Stara Wieś
Ligota
Rembieszów
Jeziorko
Burzenin

GALERIA ZDJĘĆ

Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki

  • Utworzony w 1989 roku w celu ochrony doliny Warty oraz Widawki. Zajmuje obszar 25330 hektarów. Na jego terenie znajduję się bogata fauna i flora chroniona w rezerwacie przyrody „Wrzosowisko”, niedaleko węzła hydrologicznego, który tworzą zbiegające się rzeki: Widawka, Grabia, Nieciecz. Obszar parku wyróżnia się malowniczymi przełomami Warty, między Beleniem i Strońskiem. Wysokość wzgórz sięga 45 metrów a na powierzchni ukazują się skały wapienne. Ze stoków można obserwować piękną panoramę rzeki warty, liczne jej zakola, podmokłe doliny wraz z torfowiskami i roślinami bagiennymi. Jest to jeden z bardziej atrakcyjnych parków krajobrazowych województwa łódzkiego.

Rogóźno:

  • Betonowe schrony z II Wojny Światowej dla stanowiska ckm oraz 3 żołnierzy.

Górki Grabińskie:

  • Elektrownia wodna oraz tama spiętrzająca wodę.

Burzenin:

  • murowany kościół pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Stanisława w Burzeninie, ufundowany w 1642 r. przez Stanisława Pstrokońskiego.
  • Cmentarz przykościelny otoczony murem o charakterze obronnym z wnękami od wewnątrz i otworami strzelniczymi o wykroju kluczowym.
  • Dawna synagoga przy ulicy Kościelnej (obecnie magazyn)
  • Cmentarz Żydowski założony w XVII w. na pograniczu Burzenina i wsi Sambórz. Całkowicie zniszczony podczas II Wojny Światowej. Zajmował ok. 2 hektarów.
  • Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, odsłonięty 15 VIII 1991 r. Poprzedni pomnik, odsłonięty 19 marca 1928 r., przetrwał okupację niemiecką, a został zniszczony po wojnie.
  • Dwór obronny w Burzeninie (przez miejscowych zwany „zamkiem”) z XVI w., wybudowany przez podskarbiego Hieronima Burzenińskiego.
  • Skały wapieni jurajskich eksploatowane do niedawna w kamieniołomach w Majaczewicach.