////Szczerców – Rogóźno – Jeziorko
Szczerców – Rogóźno – Jeziorko 2017-07-20T22:00:38+00:00

SZCZERCÓW – ROGÓŹNO – JEZIORKO


DZIEŃ I
Rzeka: Widawka
Start: Szczerców
Via: Chociw
Koniec: Rogóźno
Długość: 24 km
Czas spływu: 4-5 h
Stałe przenoski: 3
Rodzaj trasy: średnia, miejscami trudna

DZIEŃ II
Rzeka: Widawka
Start: Rogóźno
Via:
Koniec: Jeziorko
Długość: 15 km
Czas spływu: 3-4 h
Stałe przenoski: 1
Rodzaj trasy: średnia, miejscami trudna

OPIS SZCZEGÓŁOWY TRASY:

PIERWSZY DZIEŃ:
Spływ zaczynamy w miejscowości Szczerców. Rzeka płynie wąskim i krętym korytem otoczonym lasem. Widawka silnie meandruje oraz co chwila zaskakuje nas przeszkodami do pokonania. Ze względu na liczne gęste zarośla oraz gałęzie zalecamy przepływać ten odcinek w kaskach ochronnych na głowę Przed mostem drogowym na trasie krajowej nr 74 Wrocław – Warszawa napotykamy pierwsze utrudnienie, tj. pozostałości po starym, drewnianym moście. Wbite pale w dno rzeki zwężają koryto. Tworzy się bystrze, czyli miejsce gdzie woda nabiera szybkości. Należy zachować ostrożność przy jego pokonywaniu aby nie przewrócić kajaka. Na wysokości Zagrodnik kolejne pale wraz ze spiętrzeniem. Trzymamy się prawej strony i uważamy aby nie wpaść na przeszkodę. W Korablewie stary młyn wodny oraz jaz. Doświadczeni kajakarze mogą nim spłynąć. My jednak zalecamy obejście brzegiem. Następnie mijamy lewobrzeżny dopływ Krasówkę i docieramy do miejscowości Sarnów. Znajduje się tutaj stary młyn zbożowy. Uwaga na spiętrzenie wody w głównym korcie rzeki. Niebezpieczne miejsce. Przed Chociwiem Widawka dzieli się na dwa koryta. Lewa odnoga zaopatruje młyn wodny. My płyniemy prawą. Na niej zbudowano tamę spiętrzającą wodę. Kajaki przenosimy prawym brzegiem. Od tej chwili często napotykamy powalone drzewa przez bobry. Mijamy linię kolejową Zduńska Wola – Częstochowa. Następnie przepływamy pod mostem w Rogóźnie (droga z Widawy do Łasku). Za Rogóźnem prawobrzeżny dopływ Grabia. Dalej uchodzi Nieciecz. Odcinek od Chociwia do Rogóźna to odcinek specjalny. Ciasne zakręty, powalone w poprzek koryta drzewa, krzewy i gałęzie. Spływamy kilka kilometrów dalej do ujścia Grabi. Na polanie, po prawej stronie dobijamy do brzegu.
NOCLEG:
Możemy przenocować pod chmurką, na polanie niedaleko ujścia Grabi do Widawki. Wtedy musimy zabrać ze sobą sprzęt biwakowy i założy obozowisko. Bliskość Burzenina stwarza również okazję aby skorzystać z oferty ośrodków wypoczynkowych. Mogą to być domki letniskowe, pole namiotowe lub pokoje. Wtedy, po zakończonym pierwszym dniu w Rogóźnie, odbieramy ekipę samochodami i przewozimy w ustalone wcześniej miejsce.
DRUGI DZIEŃ:
Kolejnego dnia pierwszą napotkaną przeszkodą będzie elektrownia wodna w miejscowości Górki Grabińskie. Kajaki przenosimy brzegiem. Proponujemy wpłynąć w prawą odnogę, gdzie woda jest spokojniejsza. Następnie wysiąść po lewej stronie kanału (na wyspie). To doskonałe miejsce na postój. Możemy rozpalić ognisko i upiec kiełbaski. Chętni mogą zażyć wodnych kąpieli. Dalej płyniemy spokojnie. W miejscowości Rembieszów trzymamy się prawej strony. Przepływamy pod drewnianym mostem. Uwaga na pozostałości po starym moście – niebezpieczne miejsce! To była tylko rozgrzewka. Czas na odcinek specjalny. Szybki nurt, liczne zarośla, wąskie koryto, powalone konary, chaszcze 😉 Uff.. przepłynęliśmy, Wypływamy na szerokie wody. Wita nas wysoki brzeg po lewej stronie, porośnięty lasem sosnowym. Dalej relaks. Kończymy spływ za mostem drogowym w miejscowości Jeziorko, na plaży po lewej stronie.

DLA KOGO TRASA?

Dla osób ceniących bezpośredni kontakt z przyrodą. Planowany nocleg na dziko. Rozbijamy namioty i organizujemy obozowisko na plaży w miejscowości Lichawa. Wieczór spędzony w cieple ogniska oraz zapach pieczonej kiełbaski na długo zapadną w pamięć. Jeżeli szukasz wygodnego i komfortowego pokoju hotelowego alternatywą może być nocleg w niedalekim Burzeninie.

MIEJSCOWOŚCI POŁOŻONE WZDŁUŻ TRASY:

Szczerców
Zagrodniki
Korablew
Sarnów
Restarzew
Chociw
Rogóźno
Górki Grabieńskie
Stara Wieś
Ligota
Rembieszów
Jeziorko
Burzenin

GALERIA ZDJĘĆ

Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki

  • Utworzony w 1989 roku w celu ochrony doliny Warty oraz Widawki. Zajmuje obszar 25330 hektarów. Na jego terenie znajduję się bogata fauna i flora chroniona w rezerwacie przyrody „Wrzosowisko”, niedaleko węzła hydrologicznego, który tworzą zbiegające się rzeki: Widawka, Grabia, Nieciecz. Obszar parku wyróżnia się malowniczymi przełomami Warty, między Beleniem i Strońskiem. Wysokość wzgórz sięga 45 metrów a na powierzchni ukazują się skały wapienne. Ze stoków można obserwować piękną panoramę rzeki warty, liczne jej zakola, podmokłe doliny wraz z torfowiskami i roślinami bagiennymi. Jest to jeden z bardziej atrakcyjnych parków krajobrazowych województwa łódzkiego.

Szczerców:

  • kaplica pw. Świętej Trójcy przy kościele par. pw. Narodzenia NMP, 1686
  • drewniana kaplica cmentarna pw. św. Barbary
  • neoromański kościół parafialny Narodzenia NMP z początku XX w.
  • pozostałości cmentarza żydowskiego.
  • ruiny drewnianego młyna wodnego z XIX w.
  • aleja 500 brzóz przy drodze do Lubca;

Sarnów:

  • Stary młyn zbożowy

Restarzew:

  • Kościół murowany z 1924 roku.

Chociw:

  • Stacja kolejowa wraz z wieżą ciśnień wybudowana w XIX wieku przez Francuzów.
  • Młyn wodny

Rogóźno:

  • Betonowe schrony z II Wojny Światowej dla stanowiska ckm oraz 3 żołnierzy.

Górki Grabińskie:

  • Elektrownia wodna oraz tama spiętrzająca wodę.

Widawa:

  • kościół Podwyższenia Krzyża Św. fundacji Wojciecha Wężyka Widawskiego i jego żony Anny, wybudowany w latach 1678 – 1709.
  • klasztor Bernardynów z XVII wieku.
  • kościół św. Marcina, wybudowany z funduszów Wężyków w 1446 r., rozbudowany w XV-XVII w., spalony w 1802 r. Po odbudowaniu w 1846 r. służy jako kościół filialny.

Burzenin:

  • murowany kościół pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Stanisława w Burzeninie, ufundowany w 1642 r. przez Stanisława Pstrokońskiego.
  • Cmentarz przykościelny otoczony murem o charakterze obronnym z wnękami od wewnątrz i otworami strzelniczymi o wykroju kluczowym.
  • Dawna synagoga przy ulicy Kościelnej (obecnie magazyn)
  • Cmentarz Żydowski założony w XVII w. na pograniczu Burzenina i wsi Sambórz. Całkowicie zniszczony podczas II Wojny Światowej. Zajmował ok. 2 hektarów.
  • Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, odsłonięty 15 VIII 1991 r. Poprzedni pomnik, odsłonięty 19 marca 1928 r., przetrwał okupację niemiecką, a został zniszczony po wojnie.
  • Dwór obronny w Burzeninie (przez miejscowych zwany „zamkiem”) z XVI w., wybudowany przez podskarbiego Hieronima Burzenińskiego.
  • Skały wapieni jurajskich eksploatowane do niedawna w kamieniołomach w Majaczewicach.