Brzeski – Grabno 2017-07-20T22:00:36+00:00

BRZESKI – GRABNO


Rzeka: Grabia
Start: Brzeski
Via: Nowe Kozuby
Koniec: Grabno
Długość: 11 km
Czas spływu: 3 h
Stałe przenoski: 2
Rodzaj trasy: łatwa

OPIS SZCZEGÓŁOWY TRASY:

Jedna z najkrótszych tras w naszej ofercie, ale również jedna z najbardziej malowniczych i pięknych. Dedykowana osobom, które pragną zaznać przygody kajakowej a nie chcą spędzić w kajaku wielu godzin. Spływ zaczynamy w miejscowości Brzeski. Wodujemy kajaki przy starym młynie „Krzywda”. Grabia rozpościera przed nami całą swoja urodę. Zachwyceni jej pięknem docieramy do kolejnego młyna w miejscowości Nowe Kozuby. Jest to stary młyn wodny, aktualnie wyposażony w turbinę elektryczną. Główny nurt wody skierowany jest na wprost. My musimy obejść spiętrzenie wody w prawej odnodze. Korzystając z okazji pokonywania przeszkody możemy spędzić chwile na polanie obok. To dobra okazja na posiłek i regenerację sił. Po odpoczynku czeka nas odcinek rzeki silnie meandrującej i wijącej się przez las. Przed miejscowością Grabno rzeka znowu się rozwidla. Trzymamy się lewej odnogi. Przepływamy przez Park Krajobrazowy Międzyrzecza Waty i Widawki. Dopływamy do mostu drogowego. Dobijamy do lewego brzegu, za mostem przy wodowskazie. Niestety to już koniec naszej trasy.

DLA KOGO TRASA?

Trasa polecana na spływ jednodniowy. Bez szczególnych utrudnień. Prowadzi przez bardzo malownicze fragmenty rzeki Grabi oraz Park Krajobrazowy Międzyrzecza Waty i Widawki. Każdy na tym odcinku znajdzie coś dla siebie. Dwa młyny wodne to dodatkowa atrakcja.

MIEJSCOWOŚCI POŁOŻONE WZDŁUŻ TRASY:

Brzeski
Sędziejowice
Nowe Kozuby
Grabica
Zamość
Grabno

GALERIA ZDJĘĆ

Łask:

 • kościół kolegiacki Nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła zbudowany w stylu późnogotyckim 1517-1523, przebudowany w stylu barokowym po 1749. Znajdują się w nim m.in. barokowe kaplice z XVII i XVIII w., alabastrowa płaskorzeźba Matki Bożej Łaskiej z końca XV w. autorstwa Andrei della Robbia, dar papieża Leona X dla Jana Łaskiego.
 • drewniany kościół św. Ducha, wzniesiony w stylu barokowym w 1666 r.
 • park miejski z połowy XVIII w.
 • murowane domy z XIX w.

Zielęcice:

 • murowany młyn z drewnianym szczytem, wybudowany w 1947 r. Młyn ten jest jedną z atrakcji znakowanego na żółto Szlaku Młynów nad Grabią.
 • W dniu 15 sierpnia 1863 r. pod Zielęcicami doszło do walk pomiędzy oddziałami powstańczymi generała Edmunda Taczanowskiego a 70 Kozakami i 2 rotami piechoty rosyjskiej pod dowództwem majora Stefanowa podążającymi od strony Szadku. W wyniku walk zginęło 3 powstańców i 2 żołnierzy rosyjskich. Po stronie rosyjskiej było 5 rannych.

Marzenin:

 • Kościół murowany Wniebowzięcia NMP wzniesiony w 1372 r. z fundacji arcybiskupa Jarosława Skotnickiego lub archidiakona gnieźnieńskiego Bronisława.
 • Pomnik Tadeusza Kościuszki przy kościele parafialnym.
 • na lewym brzegu Grabi, w Woli Marzeńskiej, zachował się młyn wodny z końca XIX w., a w nim turbina wodna sprzed I wojny światowej. Obok młyna resztki dawnego folwarku: park dworski z altaną w kształcie koła oraz budynek kuźni. Przebiega tędy znakowany na żółto szlak pieszy „Młynów nad Grabią”.

Brzeski:

 • Najstarszy młyn wodny nad Grabia, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Wybudowany w 1867 roku. W 1918 roku wyposażony w turbinę elektryczną. Nieczynny od lat 70 XX wieku.

Sędziejowice:

 • Pierwszy kościół datuje się na XV wiek. Prawdopodobnie był drewniany. Mógł paść łupem najazdów tatarskich z XIV w. lub spłonąć. Świątynia w Sędziejowicach znacznie podupadała w rękach kalwinów w latach 1594-1622. Nie oszczędziły jej też najazdy szwedzkie w XVII w. Kościół jest gotycki.
  Dwór Generała Łuzanowa w Sędziejowicach.

Nowe Kozuby:

 • Młyn wodny w Nowych Kozubach powstał w 1920 r. Na początku młyn ten napędzany był, tak jak poprzedni – kołem wodnym. Wyposażony był w dwie pary kamieni młyńskich tzw. „francuskich” oraz perlak, jagielnik i żubrownik. Dziennie mógł przerobić ok. 1 tony zboża. W latach 30 rozpoczęto jego modernizację – zamontowano wówczas nowocześniejszy napęd czyli turbinę oraz zastąpiono jedną parę kamieni młyńskich metalowymi walcami. W latach 1949 – 1956 stał zamknięty. W 1966 r. młyn przeszedł gruntowny remont i pracuje do dziś, wyposażony w turbinę elektryczną.

Zamość:

 • niemiecki cmentarz wojenny z 1914 r. Zostali tutaj pochowani żołnierze, którzy ponieśli śmierć w bitwie w dniach 22–30 listopada 1914 roku rozegranej w okolicach Zamościa.

Grabno:

 • Kościół drewniany Św. Wacława i Mikołaja wybudowany w latach 1947 – 1949 z rozebranych poniemieckich baraków z pobliskiego poligonu.
  Na cmentarzu mogiła polskich żołnierzy, którzy polegli w bitwie o Józefów i Rogóźno w dniach 4 i 5 września 1945 roku. Byli to żołnierze z 72 Pułku Piechoty z Radomia.