Kuźnica – Ldzań 2017-07-20T22:00:37+00:00

Kuźnica – Ldzań


Rzeka: Grabia
Start: Kuźnica
Via: Jamborek
Koniec: Ldzań
Długość: 12 km
Czas spływu: 4-5 h
Stałe przenoski: 1
Rodzaj trasy: średnia/ techniczna

OPIS SZCZEGÓŁOWY TRASY:

Rzeka wąska, silnie meandrująca. Powalone drzewa przez bobry oraz gęste chaszcze to nic nadzwyczajnego na tym odcinku. Zaczynamy w Kuźnicach. Płyniemy w stronę Jamborka, gdzie znajduje się drewniany młyn wodny z 1920 roku oraz jaz wodny, który trzeba obejść prawą stroną brzegu. To doskonałe miejsce na odpoczynek oraz posiłek. Młyńska restauracja oferuje pysznego pstrąga z pobliskich stawów. Dostępne są również 2 pokoje noclegowe. Ta część trasy jest dość wymagająca. Kolejny odcinek mniej uciążliwy do miejscowości Ldzań. Lewa odnoga Grabi zaopatruje młyn w Talarze. My płyniemy prawą odnogą na której znajdują się dwa kamieniste progi. Nie chcąc przez nie przepływać należy przenieść kajak brzegiem.

DLA KOGO TRASA?

Trasa o średnim stopniu trudności. Miejscami bardziej wymagająca ze względu na szybki nurt, wąskie koryto. Polecana osobom z doświadczeniem, lubiącym kręte rzeki.

MIEJSCOWOŚCI POŁOŻONE WZDŁUŻ TRASY:

Kuźnica
Jamborek
Talar
Ldzań

GALERIA ZDJĘĆ

Atrakcje:

  • Młyn wodny w Jamborku wzniesiony ok. 1920 r. Budowla posiada murowany parter i drewniane piętro. We wnętrzu znajduje się przedwojenna turbina. Dziś w młynie mieści się bar, obok łowisko pstrąga i innych ryb.
  • Dwa młyny wodne w Talarze wybudowane w XIX w. Prawobrzeżny został odbudowany po pożarze. Pracował do roku 1965 roku. Mielił 4 tony zboża na godzinę. Lewobrzeżny młyn jest w pełni wyposażony. Posiada turbinę elektryczną.
  • Śluza na rzece Grabi wpisana do rejestru zabytków.
  • Osada młyńska Talar, która do 2008 roku wchodziła w skład miejscowości Ldzań.

Ciekawostki historyczne:

  • W okolicach osady Talar odkryto cmentarzysko prehistoryczne z okresu kultury łużyckiej
  • W XVI wieku w Ldzaniu wytapiano żelazo z rudy darniowej.