ŁASK MOSiR (zalew) – GRABNO
Rzeka: Grabia
Start: Łask MOSiR (zalew)
Via: Marzenin, Brzeski
Koniec: Grabno
Długość: 33 km
Czas spływu: 8-9 h
Stałe przenoski: 4
Rodzaj trasy: łatwa
OPIS SZCZEGÓŁOWY TRASY:
Według nas najciekawsza trasa na Grabi. Zaczynamy na zalewie w Łasku. Wypływamy przed mostem kolejowym i podążamy z nurtem. Przepływamy pod mostem drogowym Zduńska wola – Łask. Początkowo trasa prowadzi przez łąki i pola. Napotykamy pierwszą przeszkodę – kładkę nad wodą. Proponujemy przenieść kajaki lewą stroną. Wkrótce kolejny mostek i następna „przenoska” po lewej stronie. Po minięciu mostu w Zielęcicach wpływamy w prawą odnogę rzeki. Nie spływamy napotkanego jazu tylko przenosimy kajaki. Oby dwa brzegi dobrze dostępne. Fragment Zielęcice – Marzenin bardzo atrakcyjny. Po minięciu mostu drogi ekspresowej S8 napotykamy młyn w Marzeninie. Do obejścia po stronie prawej. Na wysokości Kustrzyc mijamy linie kolejową Tarnowskie Góry – Inowrocław. W Lichawie nasza rzeczka dzieli się na dwa koryta. Wpływamy w lewe. Bobry dają o sobie znać. Powalone drzewa, szybki nurt i kręte koryto nie raz zmuszą nas do opuszczenia kajaka. Za Lichwą natrafimy na plaże po lewej stronie przy lesie. Idealne miejsce na dziki biwak i nocleg. Młyny wodne w Brzezkach i Kozubach to doskonała okazja na chwile odpoczynku przy okazji pokonywania zapór. Pierwszy obchodzimy lewą stroną, drugi prawą. To już końcówka naszej przygody. Przed miejscowością Grabno rzeka znowu się rozwidla. Trzymamy się lewej odnogi. Dopływamy do mostu drogowego. Dobijamy do lewego brzegu, za mostem przy wodowskazie. Niestety to już koniec naszej trasy.
DLA KOGO TRASA?
Trasa łatwa, bez szczególnych utrudnień. Polecana zarówno osobom bez doświadczenia kajakowego jaki i dla zawodowców. Wyjątkowa malowniczość i zmienność krajobrazów zadowoli każdego. Różnorodność zabytków oraz dostępność brzegów zachęcają do zwiedzania. Odcinek 32 km wymagający fizycznie. Stworzyliśmy 2 krótsze, trasy alternatywne. Zapraszamy grupy szkolne, rodziny z dziećmi.
MIEJSCOWOŚCI POŁOŻONE WZDŁUŻ TRASY:
Łask
Zielęcice:
Bilew
Marzenin
Lichawa
Grabia
Brzeski
Sędziejowice
Nowe Kozuby
Grabica
Zamość
Grabno
GALERIA ZDJĘĆ
Łask:
- kościół kolegiacki Nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła zbudowany w stylu późnogotyckim 1517-1523, przebudowany w stylu barokowym po 1749. Znajdują się w nim m.in. barokowe kaplice z XVII i XVIII w., alabastrowa płaskorzeźba Matki Bożej Łaskiej z końca XV w. autorstwa Andrei della Robbia, dar papieża Leona X dla Jana Łaskiego.
- drewniany kościół św. Ducha, wzniesiony w stylu barokowym w 1666 r.
- park miejski z połowy XVIII w.
- murowane domy z XIX w.
Zielęcice:
- murowany młyn z drewnianym szczytem, wybudowany w 1947 r. Młyn ten jest jedną z atrakcji znakowanego na żółto Szlaku Młynów nad Grabią.
- W dniu 15 sierpnia 1863 r. pod Zielęcicami doszło do walk pomiędzy oddziałami powstańczymi generała Edmunda Taczanowskiego a 70 Kozakami i 2 rotami piechoty rosyjskiej pod dowództwem majora Stefanowa podążającymi od strony Szadku. W wyniku walk zginęło 3 powstańców i 2 żołnierzy rosyjskich. Po stronie rosyjskiej było 5 rannych.
Marzenin:
- Kościół murowany Wniebowzięcia NMP wzniesiony w 1372 r. z fundacji arcybiskupa Jarosława Skotnickiego lub archidiakona gnieźnieńskiego Bronisława.
- Pomnik Tadeusza Kościuszki przy kościele parafialnym.
- na lewym brzegu Grabi, w Woli Marzeńskiej, zachował się młyn wodny z końca XIX w., a w nim turbina wodna sprzed I wojny światowej. Obok młyna resztki dawnego folwarku: park dworski z altaną w kształcie koła oraz budynek kuźni. Przebiega tędy znakowany na żółto szlak pieszy „Młynów nad Grabią”.
Brzeski:
- Najstarszy młyn wodny nad Grabia, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Wybudowany w 1867 roku. W 1918 roku wyposażony w turbinę elektryczną. Nieczynny od lat 70 XX wieku.
Sędziejowice:
- Pierwszy kościół datuje się na XV wiek. Prawdopodobnie był drewniany. Mógł paść łupem najazdów tatarskich z XIV w. lub spłonąć. Świątynia w Sędziejowicach znacznie podupadała w rękach kalwinów w latach 1594-1622. Nie oszczędziły jej też najazdy szwedzkie w XVII w. Kościół jest gotycki.
Dwór Generała Łuzanowa w Sędziejowicach.
Nowe Kozuby:
- Młyn wodny w Nowych Kozubach powstał w 1920 r. Na początku młyn ten napędzany był, tak jak poprzedni – kołem wodnym. Wyposażony był w dwie pary kamieni młyńskich tzw. „francuskich” oraz perlak, jagielnik i żubrownik. Dziennie mógł przerobić ok. 1 tony zboża. W latach 30 rozpoczęto jego modernizację – zamontowano wówczas nowocześniejszy napęd czyli turbinę oraz zastąpiono jedną parę kamieni młyńskich metalowymi walcami. W latach 1949 – 1956 stał zamknięty. W 1966 r. młyn przeszedł gruntowny remont i pracuje do dziś, wyposażony w turbinę elektryczną.
Zamość:
- niemiecki cmentarz wojenny z 1914 r. Zostali tutaj pochowani żołnierze, którzy ponieśli śmierć w bitwie w dniach 22–30 listopada 1914 roku rozegranej w okolicach Zamościa.
Grabno:
- Kościół drewniany Św. Wacława i Mikołaja wybudowany w latach 1947 – 1949 z rozebranych poniemieckich baraków z pobliskiego poligonu.
Na cmentarzu mogiła polskich żołnierzy, którzy polegli w bitwie o Józefów i Rogóźno w dniach 4 i 5 września 1945 roku. Byli to żołnierze z 72 Pułku Piechoty z Radomia.