///Zawady – Wąsosz Górny – Działoszyn
Zawady – Wąsosz Górny – Działoszyn 2017-07-20T22:00:36+00:00

ZAWADY – WĄSOSZ GÓRNY – DZIAŁOSZYN


DZIEŃ I
Rzeka: Liswarta + Warta
Start: Zawady
Via:
Koniec: Wąsosz Górny
Długość: 16 km
Czas spływu: 4-5 h
Stałe przenoski: 1
Rodzaj trasy: łatwa

DZIEŃ II
Rzeka: Warta
Start: Wąsosz Górny
Via:
Koniec: Działoszyn
Długość: 20 km
Czas spływu: 4-5 h
Stałe przenoski: 2
Rodzaj trasy: łatwa

OPIS OGÓLNY TRASY:

Zapraszamy na weekendowy spływ kajakowy rzeką Liswartą oraz Wartą. Proponujemy trasę z Zawad przez Wąsosz Górny do Działoszyna. Pierwszy dzień pokonujemy płynąc Liswartą. Rzeka silnie meandruje między wysokimi brzegami porośniętymi lasami. Zaskakuje dzikim charakterem, powalonymi drzewami oraz wartkim nurtem. Do Liswarty uchodzi biała Okrza oraz Kocinka (zwana Czarna Okrzą). W miejscowości Kule wpłyniemy na szerokie wody Warty. Przepiękny odcinek z Wąsosza do Działoszyna. Tutaj również nie będziemy się nudzić. Naturalny charakter rzeki pozwala cieszyć się przyrodą oraz widokami. Wyspy w korycie urozmaicają czas spędzony w kajaku.

OPIS SZCZEGÓŁOWY TRASY:

PIERWSZY DZIEŃ:
Kajaki wodujemy przy moście drogowym w Zawadach. Jest to droga wojewódzka nr 491 z Wielunia do Działoszyna. Odcinek do Zawad od ceglanego mostu kolejowego silnie meandruje wijąc się zakolami pomiędzy brzegami porośniętymi wysokim lasem. Przed wspomnianym mostem kolejowym (linia Herby Nowe – Zduńska Wola) znajduje się spławny próg wodny starego młyna. Na wysokości miejscowości Władysławów Liswarta dzieli się na dwa koryta. Lewa odnoga jest kręta, wąska i rwąca. Zalecamy wpłynąć w prawą. Napotkamy w niej kolejny próg wodny a za nim bystrze. Dalej przepływamy pod dwoma drewnianymi mostkami. Przy wyższym stanie wody należy uważać aby nie uderzyć w elementy konstrukcji. Na wysokości Nowej Wsi Biała Okrza zasila wody Liswarty. Kolejny prawobrzeżny dopływ – Kocinka (zwana inaczej Czarną Okrzą) wpada w Kulach. Wody Liswarty stają się spokojniejsze, nurt wolniejszy. Przepływając przez Kule mijamy liczne ośrodki wczasowe położone na lewym brzegu. Spływ kończymy na piaszczystej plaży, przy pomoście w Wąsoszu Górnym. Dogodny dojazd.
NOCLEG:
Proponujemy przenocować w Wasoszu Górnym. Do wyboru mamy okoliczne gospodarstwa agroturystyczne lub prywatne kwatery. Ewentualnie biwak na własna rękę. Istnieje również możliwość zrobienia zakupów w lokalnym sklepie.

DRUGI DZIEŃ:
Dzień drugi rozpoczynamy na plaży w Wąsoszu Górnym, gdzie dobijaliśmy do brzegu. Płynąc w stronę Działoszyna w Niwiskach Dolnych koryto Warty rozgałęzia się. Należy wybrać prawą odnogę. W Lelitach, 2 km dalej, rzeka rozgałęzia się. Prawa odnoga odchodzi pod kątem prosty w prawo. Na początku tej odnogi bystrze z dużym spadkiem. Dalej kładka nad wodą. Na wprost, drugą odnogą dopływa się do bystrza przy budynku starego młyna. W obu przypadkach należy zachować ostrożność. My zalecany spłynięcie prawą odnogą. Następnie mijamy linie kolejową Zduńska Wola – Herby. W Zalesiakch kolejny kamienisty próg wodny. Dopływając do Działoszyna trzymamy się prawej strony. Spływ kończymy przy stanicy kajakowej.

DLA KOGO TRASA?

Trasa polecana na spływ weekendowy. Spływamy Liswartą oraz Wartą przez bardzo malownicze odcinki szlaku kajakowego. Każdy na tym odcinku znajdzie coś dla siebie. Nieuregulowane koryto, liczne meandry, powalone drzewa, konary. Urokliwy charakter, wyspy rzeczne oraz słabo zasiedlone tereny zachwycą każdego kajakarza.

MIEJSCOWOŚCI POŁOŻONE WZDŁUŻ TRASY:

Danków
Troniny
Rębielice Szlacheckie
Szyszków
Krym
Zawady
Miedźno
Suchany
Brzózki
Władysławów
Nowa Wieś
Mszyce
Kule
Wąsosz Górny
Niwiska Dolne
Lelity
Zalesiaki
Działoszyn

GALERIA ZDJĘĆ

Załęczański park krajobrazowy:

 • utworzony 5 stycznia 1978 roku, położony  na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej, w województwach łódzkim, opolskim i śląskim. Celem jego powołania jest ochrona jurajskiego krajobrazu Wyżyny Wieluńskiej. Park obejmuje tereny leżące w zakolu rzeki Warty, tzw. Łuk Załęczański, oraz przełomy Warty przez Wyżynę Wieluńską – Działoszyński i Krzeczowski.

Danków:

 • Ruiny zamku bastionowego z XV wieku. Murowana budowla powstała prawdopodobnie na bazie drewnianego gródka na prawym brzegu Liswarty. W XVII wieku zamek został przebudowany na rezydencje szlachecką. W pobliżu powstał również kościół. Kolejnym etapem rozbudowy po 1632 roku było otoczenie zamku i kościoła fortyfikacjami obronnymi. Zamek nigdy nie został zdobyty przez Szwedów w trakcie Potopu. Armaty z zamku wzmocniły uzbrojenie Jasnej Góry w Częstochowie. W zamku swoja siedzibę miał w 1607 r. król Zygmunt III Waza oraz w 1657 r. król Jan Kazimierz Waza. W 1767 r. po uderzeniu pioruna zamek spłonął całkowicie i został opuszczony. Kroniki historyczne, datowane na rok 1823, opisują zamek jako doszczętną ruinę. Miejscowy ksiądz rozebrał pozostałości w drugiej połowie XIX wieku.
  Współcześnie przetrwały jedynie wały ziemne oblicowane murem, prostokątna ruina budynku z kamienia nazywanego „Domem kasztelanowej”, pozostałości fos, ruina bramy, owalny ślad ziemny w południowo-wschodniej części majdanu oraz część muru od strony północno-wschodniej z przejściem pod wałami.
 • Parafia Danków wraz z XVII wiecznym kościołem pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa sięga swoją historią do roku 1238 w którym odbył się zjazd biskupi. Pierwotny kościół był drewniany. Zbudowano go w XII wieku przy drodze do Lipia. W swojej burzliwej historii kościołem św. Stanisława w Dankowie zawładnęli arianie w 1565 roku. Dopiero w 1641 r. kościół przywrócono katolikom. W 1650 r. Kasztelan Stanisław Warszycki wybudował nowy, murowany kościół.
 • Zielony Szlak Kłobucki – szlak turystyczny prowadzący z Kłobucka przez wieś Mokrą, Popów oraz Wąsosz Górny. Zwiedzając szlak możemy podziwiać między innymi:
  W Kłobucku murowany kościół z XII wieku z zabudowaniami klasztornymi z XVII w. oraz neogotycki pałac z lat 1795- 1880;
  We wsi Mokra drewnianą kaplicę z XVII wieku z barokowymi obrazami oraz pomnik upamiętniający zwycięska walkę ułanów z1939 roku.
  W Wąsoszu Górnym Kalwarie Wąsoską z 1934 roku.
 • Czerwony szlak Jury wieluńskiej – utworzony na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej. Prowadzi przez tereny Załęczańskiego Parku Krajobrazowego łącząc Częstochowę z Wieluniem. Nie zbaczając ze szlaku można zobaczyć:
  Kościół i klasztor Reformatów w Wieluniu
  Zabytkowe mury obronne w Wieluniu
  Relikty Barbakanu, baszta Męczarnia i baszta Swawola
  Bramę Krakowską z ratuszem
  Zamek w Wieluniu
  dawną Cerkiew w Wieluniu (obecnie dom kultury)
  Kościół św. Mikołaja w Wieluniu
  Romańsko-Barokowy Kościół parafialny w Rudzie
  XVIII wieczny dwór w Rudzie
 • Kalwaria w Wąsoszu Górnym leży nad zakolem lewego brzegu Warty, w głębokim jarze, o długości około 300 metrów. Powstała z inicjatywy ówczesnego księdza Wincentego Spirra w 1934 roku. Początkowo składała się z 14 krzyży symbolizujących stacje Drogi Krzyżowej. Następnie zaczęto budowę kaplic. Kaplice stawiały wsie należące do parafii (aktualnie z parafii Wąsosz oraz Popów) Zostały one poświęcone w pierwszą niedzielę lipca 1937 roku. Była to druga po Jasnej Górze Droga Krzyżowa poza kościołem. W trakcie wojny oraz w latach powojennych nabożeństwa kalwaryjskie były zakazane. Kalwaria uległa zniszczeniu. Kaplice zostały zdewastowane. Odbudowy podjął się ks. Zygmunt Pilarczyk – proboszcz parafii w Wąsoszu. Mimo piętrzących się trudności w niedzielę 4 lipca 1993 roku odbudowane kapliczki zostały poświęcone przez metropolitę częstochowskiego abp Stanisława Nowaka. Kapliczki wąsoskiej Kalwarii budowane są z kamienia, cegły i drewna. Przeważają kapliczki murowane, naziemne. Niektóre urzekają swoją prostotą, wręcz zwyczajnością. W wąsoskiej Kalwarii są 33 kaplice, to liczba symbolizująca przeżyte na ziemi lata Syna Bożego.

Działoszyn:

 • kościół parafialny pod wezwaniem św. Marii i Magdaleny, zbudowany w 1787 roku w stylu barokowym.
 • renesansowy pałac wzniesiony ok. 1600 r. za sprawą Andrzeja z Kurozwęk Męcińskiego. Początkowo obronny dwór w II połowie XVIII w. został przebudowany na rezydencję pałacową przez starostę Stanisława Męcińskiego. W tak rozbudowanej rezydencji gościł on króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, swego dawnego kolegę szkolnego a na jego cześć niektóre komnaty zwane zostały później królewskimi. Wspaniały wygląd zyskało również otoczenie pałacu, powstał ogród w stylu francuskim ze szpalerami, roślinami egzotycznymi i sztucznymi grotami muszlowymi. Istniała tu również winnica, pomarańczarnia oraz kanały wodne i stawy z wysepkami, a Męciński w pałacu utrzymywał własny teatr i kapelę.
 • elektrownia wodna wybudowana została w 1912 r. Wytwarzała prąd zmienny dwufazowy o mocy 20 kW i napięciu 120 V.

CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE

 • Wizerunek Matki Boskiej Wąsoskiej (datowany na 1693 r. obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem), który znajduje się w nawie głównej kościele w Wąsoszu Górnym. Słynie wśród miejscowej ludności wieloma łaskami i jest miejscem niecodziennego obrządku małżeńskiego, podczas którego nowo zaślubiona para ściąga buty i boso idzie złożyć jej pokłon.
 • Do 2007 w Wąsoszu znajdował się najdłuższy drewniany most w Polsce, o długości 184 m.
 • 23 kwietnia 1863 pod Wąsoszem miała miejsce krwawa bitwa powstania styczniowego. 34 powstańców pod dowództwem majora Aleksandra Lűtticha zginęli walcząc w okolicach Warowej Góry z przeważającymi siłami podpułkownika Smirnowa. Do dnia dzisiejszego rozpoznano zaledwie 16 poległych powstańców. W setną rocznicę bitwy na mogile powstańczej odsłonięto pomnik „Gloria Victis” oraz ustawiono „Krzyż Katyński”.
 • Dzięki prowadzonym w latach 60 XX wieku badań archeologicznych ustalono, że pierwotne grodzisko w Wąsoszu Górnym zamieszkiwane było setki a nawet tysiące lat temu. W pobliżu Golgoty Wąsoskiej odkryto liczne szczątki zabudowy mieszkalnej oraz naczyń praktycznie ze wszystkich epok historycznych