SKĘCZNIEW – UNIEJÓW
Rzeka: Warta
Start: Skęczniew
Via: Księże Młyny
Koniec: Uniejów
Długość: 17 km
Czas spływu: 4 h
Stałe przenoski: 0
Rodzaj trasy: bardzo łatwa
OPIS SZCZEGÓŁOWY TRASY:
Zachęcamy do spłynięcia ciekawego odcinka rzeki Warty od Tamy na Jeziorsku do Uniejowa. Trasę zaczynamy poniżej dwóch progów wodnych elektrowni wodnej. Po drodze w miejscowości Księże Młyny dwa niewielkie, kamieniste progi do spłynięcia. Pomiędzy nimi prom rzeczny. Niedaleko ośrodek wypoczynkowy Van Tur. Trasa malownicza. Piaszczyste plaże zachęcają do biwaków oaz kąpieli. W oddali, na lewym brzegu towarzyszy nam wał przeciwpowodziowy. Wpływając do Uniejowa, od miejscowości Balin, wysoka skarpa prawobrzeżna porośnięta drzewami. Możemy obejrzeć gospodarstwa rolne, domki letniskowe, mola, kładki i zacumowane drewniane łodzie nad samym brzegiem Warty. W końcu przepływamy pod mostem drogowym Turek – Poddębice. Za nim, po stronie lewej piękna plaża, przy Termach Uniejowskich. Zmęczeni trudem wiosłowania możemy odprężyć się w basenach geotermalnych lub poddać zabiegom SPA. Taki sposób zwieńczenia dnia polecamy wybierając tę trasę spływu.
DLA KOGO TRASA?
Idealna trasa dla osób szukających spływu z dodatkowymi atrakcjami. Dzień spędzony w kajaku możemy i powinniśmy zakończyć relaksem w termach Uniejowskich. Do wyboru mamy baseny, jacuzzi, sauny oraz część SPA. Nie napotkamy stałych utrudnień. Odległość 17 kilometrów nie nadwyręży naszego organizmu. Spływ polecany dla szkół, firm, grup zorganizowanych oraz rodzin z dziećmi. Tak naprawdę, dla wszystkich, bez wyjątku
MIEJSCOWOŚCI POŁOŻONE WZDŁUŻ TRASY:
Siedlątków
Skęczniew
Piekary
Księże Młyny
Łęg Piekarski
Olendry
Leśnik
Borzewisko
Łęg Baliński
Domaniewice
Spycimierz
Uniejów
GALERIA ZDJĘĆ
Uniejów:
- Popularne uzdrowisko termalne w centralnej Polsce w skład którego wchodzi Kasztel Rycerski, Zamek oraz zespół basenów wraz z Spa (odnową biologiczną). Nowoczesny kompleks zasilany jest podziemnymi gorącymi źródłami wód leczniczych. Zawierają one siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, związki kwasu metakrzemowego oraz jod, którego zawartość jest taka jak w Bałtyku.
- Gotycki Kościół Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku, przebudowany w XVI wieku. Poważnie uszkodzony 1939 roku, po wojnie został odbudowany. Największą wartość historyczną w kościele stanowią: gotyckie prezbiterium z XIV wieku oraz ołtarze boczne z XVII wieku.
- Prawosławna kaplica grobowa z 1885 roku. Pochowano w niej fundatora hrabiego Aleksandra Tolla wraz z żoną i synem Sergiuszem. W 1945 roku trumny zwłokami przeniesiono i zakopano w pobliży kaplicy. W latach 1988 – 1990 kaplica została wyremontowana.
- Zamek wybudowany w latach 1360 – 1365 po najeździe Krzyżaków w 1331 roku. Zastąpił zniszczoną fortalicje drewnianą. Zmodernizowany w latach 1525 – 1534 po pożarze. Utracił wtedy dotychczasowy gotycki charakter. Od XVII wieku rezydencja, m.in. rodziny hrabiego Aleksandra Tolla. Obecnie w Zamku mieści się hotel, restauracja i sala konferencyjna.
- park przy zamku z drugiej połowy XIX wieku;
- dwór przy ulicy Kościelnickiej, z około 1845 roku;
Spycimierz:
- Wieś niedaleko Uniejowa słynąca z kwiatowych dywanów układanych w Święto Bożego Ciała. Zwyczaj ten przywędrował z wojskami Napoleona w XIX wieku. Zdobiona tras procesji liczy 2 kilometry. Treścią kompozycji są symbole religijne, patriotyczne, figury geometryczne tworzone najczęściej z kolorowych kwiatów, liści, gałązek, kory drzew, kłosy zbóż i traw.
- Na terenie wsi znajduje się 5 bunkrów z okresu II Wojny Światowej.
- Pozostałości grodu obronnego z XII wieku. Był to niewielki obiekt o konstrukcji drewniano –ziemnej w kształcie pierścienia. Miejsce to było siedzibą kasztelana do początku XIV stulecia.
Siedlątków:
- Kościół Świętego Marka Ewangelisty wybudowany w 1683 roku z kamienia polnego i cegły, około 50 metrów od wschodniego wału zaporowego zbiornika Jeziorsko. Zastąpił wcześniejszą drewnianą konstrukcję z 1497 roku. Wnętrze późnorenesansowe. Główny ołtarz, wraz z obrazem Matki Boskiej Siedlątkowskiej, spłonął w 1957 roku. Obecny jest jego kopią z 1958 roku. W latach siedemdziesiątych minionego wieku kościółek w Siedlątkowie miał zostać rozebrany i przeniesiony w inne miejsce ze względu na budowę zbiornika. Ostatecznie pozostawiono go na obwałowanym cyplu. Malowniczo położony kościół jest chętnie odwiedzany przez turystów.
- Drewniany wiatrak „koźlak” wybudowany w drugiej połowie XIX w. w Zduńskiej Woli. W obecne miejsce został przeniesiony w 1902 r. Wiatrak pracował do 1954 r. W 1964 roku zdjęto śmigi, a w 1982 zainstalowano silnik elektryczny do napędu mlewników walcowych. Aktualnie wiatrak bardzo zniszczony.
Pęczniew:
- Kościół Świętej Katarzyny z 1761 roku, rozbudowany w XIX wieku. Ołtarz późnogotycki z około 1640 roku. Wewnątrz obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, rzeźby Świętego Wojciecha, Świętego Stanisława i Świętej Katarzyny. W nawie tablica poświęcona pamięci 6 Pułku Strzelców Konnych imienia Stanisława Żółkiewskiego.