////Zakrzówek Szlachecki – Orczuchy
Zakrzówek Szlachecki – Orczuchy 2017-07-20T22:00:37+00:00

ZAKRZÓWEK SZLACHECKI – ORCZUCHY


Rzeka: Warta
Start: Zakrzówek Szlachecki
Via: Ważne Młyny
Koniec: Orczuchy
Długość: 20 km
Czas spływu: 5 h
Stałe przenoski: 1
Rodzaj trasy: łatwa

OPIS SZCZEGÓŁOWY TRASY:

Zapraszamy na spływ kajakowy malowniczym i dzikim odcinkiem Warty od Zakrzówka Szlacheckiego do Orczuch. Startujemy przed jazem pompowni wodnej elektrowni Bełchatów, w pobliżu sztucznego zbiornika wodnego z dużą plażą i stanicą WOPR. Warta zaskakuje nas wąskim i krętym korytem. W początkowej fazie spływu przypomina bardziej Widawkę niż dużą rzekę. Po drodze możemy natknąć się na okresowy „most na kołach” na wysokości tartaku. Jest to metalowa konstrukcja zbudowana na przyczepie kołowej. Może stanowić poważne utrudnienie z względu na mały prześwit między poziomem wody a podwoziem. Silne meandry oraz wysokie brzegi, porośnięte lasem przykuwają uwagę. Piękno natury i niepowtarzalne krajobrazy od miejscowości Rybaki zachwycą każdego. Dopływamy do Ważnych Młynów i zniszczonego progu wodnego. Przeszkodę należy obejść prawym brzegiem około 100 metrów, wzdłuż ogrodzenia ośrodka wypoczynkowego. Istnieje możliwość obejścia progu lewym brzegiem, jednak nie będzie to takie łatwe ze względu na wysoką skarpę. Następnie przecinamy szlak kolejowy Częstochowa – Zduńska Wola. Za mostem kolejowym w lesie sosnowym dogodne miejsce na biwak. Od tej pory bez przeszkód kontynuujemy wyprawę. Mijamy Stoczki. Kończymy spływ przy drewnianym mośćcie w Orczuchach. Najwygodniej dobić do piaszczystej plaży po stronie lewej.

DLA KOGO TRASA?

Trasa spływu bardzo łatwa. Wyjątkowo malownicza i urokliwa. Nie przysporzy problemów kajakarzom bez doświadczenia. Polecana na spływy rodzinne z dziećmi.

MIEJSCOWOŚCI POŁOŻONE WZDŁUŻ TRASY:

Zakrzówek Szlachecki
Rybaki
Prusicko
Ważne Młyny
Stoczki
Orczuchy

GALERIA ZDJĘĆ

Załęczański park krajobrazowy:

  • utworzony 5 stycznia 1978 roku, położony  na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej, w województwach łódzkim, opolskim i śląskim. Celem jego powołania jest ochrona jurajskiego krajobrazu Wyżyny Wieluńskiej. Park obejmuje tereny leżące w zakolu rzeki Warty, tzw. Łuk Załęczański, oraz przełomy Warty przez Wyżynę Wieluńską – Działoszyński i Krzeczowski.